Legendy i podania

Legenda o Biesie i Czadach

Fot. Centrum UNEP/GRID-Warszawa

W dawnych czasach, które na żadnych kartach historii nie zostały spisane a znamy je jedynie z ludowych podań, krainę pełną wspaniałych gór, lasów i potoków zamieszkiwał straszny Bies. Wcześniej na tej opuszczonej ziemi jedynie diabły harcowały. Bies z wyglądu do człowieka całkiem podobny był. Dwie ręce, dwie nogi a i głowa całkiem ludzka. Od normalnego człowieka różniło go jednak to, że znacznie większy od najmężniejszych nawet ludzi był. Poza tym pośród włosów dało się dostrzec rogi oraz posiadał ogromne, skrzydła niczym nietoperz, które to jednak, gdy tylko Bies chciał mógł zdjąć.

Legenda o młodym Aleksym Doboszu

Aleksy Dobosz był harnasiem nad harnasie. Znany był w Czarnohorze, Bieszczadach i Gorganach. Wieści o jego czynach budziły strach we wszystkich karczmach, dworach i plebaniach.

Legenda o Czarnej Niewieście

Czarna Niewiasta przez stulecia zakłócała spokój mieszkających w Karpatach ludzi. Pojawiała się w różnych miejscach tak niespodziewanie, że nikt nie potrafił przewidzieć, które miejsce jej widmo zechce akurat nawiedzić.

Legenda o kościele Św. Krzyża na Piątkowej Górze

Fot. Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Położony przy drodze krajowej numer 47, czyli popularnej “Zakopiance”, kościół Świętego Krzyża przykuwa uwagę swoją tradycyjną konstrukcją zrębową oraz dość nietypowym położeniem. Świątynia wzniesiona jest na Piątkowej Górze, w pewnym oddaleniu od zabudowań mieszkalnych, dzięki czemu roztacza się z niej piękny widok na okoliczne wzgórza, lasy i pola uprawne. Z jej powstaniem wiąże się także interesująca legenda.