Preambuła

Propozycje PREAMBUŁY dokumentu

PREAMBUŁA – wersja robocza przed spotkaniem Grupy Roboczej w Nowym Sączu

Zapisy Kodeksu odnoszą się do sposobu gospodarowania przestrzenią w Karpatach. Ilekroć w tekście niniejszego Kodeksu użyte jest pojęcie „Konwencja Karpacka”, należy przez nie rozumieć Ramową Konwencję o ochronie i zrównoważonym rozwoju Karpat.

Kodeks formułuje ogólne zasady postępowania sprzyjające realizacji art.5 Konwencji Karpackiej, w brzmieniu „strony prowadzić będą politykę planowania przestrzennego mającą na celu ochronę i zrównoważony rozwój Karpat, uwzględniającą szczególne uwarunkowania ekologiczne i społeczno-gospodarcze występujące w Karpatach i ich ekosystemach górskich oraz zapewniającą korzyści dla lokalnych mieszkańców”.

Kodeks skierowany jest do władz jednostek samorządu terytorialnego oraz planistów, urbanistów i architektów, a także organizacji pozarządowych, inwestorów i deweloperów.

Opisane poniżej zasady sprzyjają tworzeniu podstaw dla zrównoważonego rozwoju oraz efektywnego gospodarowania przestrzenią w polskich Karpatach, uznając za podstawę działań kształtowanie ładu przestrzennego przy zachowaniu wartości przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych tego obszaru.

PREAMBUŁA – propozycja zapisów sformułowane na spotkaniu Grupy Roboczej w Nowym Sączu

Tradycja regionu a zwłaszcza otwarta przestrzeń to wielka wartość Karpat.
Może być źródłem rozwoju tych ziem i dobrobytu ich mieszkańców.
Podstawą do osiągnięcia tych celów jest właściwe kształtowanie przestrzeni, którego prawnym narzędziem jest planowanie przestrzenne.

Pozostałe zagadnienia potencjalnie do włączenia do preambuły

  • proponowane sformułowania: Zwarzywszy na..... Mając na uwadze.... Rekomenduje się...
  • rozwój z wykorzystaniem ziemi jest generowany przez planowanie
  • przestrzeń jest dobrem publicznym
  • teren otwarty ma wartość, stanowi przestrzeń publiczną
  • aspekt transgraniczny – konwencja karpacka

Dyskusja i opinie  

 
moniaruzia 2015-06-29 15:59
Tradycja regionu, a zwłaszcza otwarta przestrzeń, to wielka wartość Karpat. Może być źródłem rozwoju tych ziem i dobrobytu ich mieszkańców. Podstawą do osiągnięcia tych celów jest właściwe kształtowanie przestrzeni, którego prawnym narzędziem jest planowanie przestrzenne.
Ochronę karpackich wartości wspierają zapisy Konwencji Karpackiej*.
 
 
zbyszek 2015-05-26 15:58
Określenie "preambuła" miało by sens, gdyby dokument miał stać się aktem prawnym/normaty wnym - a chyba nie ma takich oczekiwań ? Zatem wstawienie preambuły do kodeksu / zbioru dobrowolnie przyjmowanych zasad może wyglądać nieco górnolotnie... Ponadto zalecam oszczędność stylistyczną (z propozycji zapisów w Nw. Sączu właśnie dowiedziałem się, że otwarta przestrzeń jest częścią tradycji regionu, albo że planowanie przestrzenne jest "prawnym narzędziem kształtowania przestrzeni") i dbałość o poprawność ortograficzną ("Zwarzywszy na" to chyba z bajki o sroczce, co kaszkę warzyła ? No i oczywiście wcale nie każdy "teren otwarty stanowi przestrzeń publiczną", właściciel łąki mógłby się z powyższym nie zgodzić ;) Podobnie nieuprawnione jest stwierdzenie, że "rozwój z wykorzystaniem ziemi jest generowany przez planowanie", cokolwiek by to nie znaczyło...