Dotychczasowy wkład mieszkańców Karpat w zrównoważony rozwój regionu podkreślony został już w preambule Konwencji Karpackiej:
„Uznając, że Karpaty stanowią środowisko życia ludności miejscowej oraz doceniając wkład ludności miejscowej w rozwój zrównoważony pod względem społecznym, kulturowym i gospodarczym oraz w zachowanie wiedzy ludowej w Karpatach” |
Udział publiczny we wdrażaniu postanowień Konwencji jest niezbędny przede wszystkim z uwagi na jej nadrzędne cele, wymienione w Art. 2 ust. 1, w tym poprawę jakości życia, wzmocnienie miejscowej gospodarki i społeczności lokalnych – czego nie można osiągnąć bez udziału lub wbrew woli mieszkańców Karpat.
Udział społeczeństwa i zaangażowanie zainteresowanych podmiotów są jedną z siedmiu zasad ogólnych wymienionych w Art. 2 Konwencji Karpackiej, stanowiących wytyczne nie tylko dla poszczególnych Stron czy organów Konwencji, ale również dla wszystkich organów, instytucji czy jednostek wdrażających jej postanowienia. Zasady te winny być stosowane dla osiągnięcia celów określonych w dalszej części Konwencji (tj. w artykułach od 4 do 13), zatem udział społeczeństwa i zaangażowanie zainteresowanych podmiotów winny być zapewnione przy wdrażaniu postanowień Konwencji we wszystkich określonych w niej dziedzinach.