Działanie 2.3.6. Zabezpieczanie siedlisk przyrodniczych przed zagrożeniami zewnętrznymi przez wprowadzenie obszarowych form ochrony przyrody
Realizacja tego działania polega na wprowadzaniu, w oparciu o ustalenia poczynione w ramach realizacji Działania 2.2.4. oraz uzgodnienia dokonane z właścicielem bądź zarządcą gruntu, obszarowych form ochrony przyrody dla nowych obszarów lub podnoszeniu statusu ochronnego terenu występowania siedlisk przyrodniczych położonego w granicach istniejącego obszaru chronionego, co może wiązać się z koniecznością wprowadzenia ograniczeń co do możliwości i zakresu gospodarczego wykorzystania terenu występowania tych siedlisk, lub dozwolonych metod i technik prac związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej dopuszczonej na takich terenach.
Uwagi:
- działania powyższe powinny w pierwszej kolejności być podejmowane w celu ochrony i odtwarzania siedlisk przyrodniczych uznanych za priorytetowe w wyniku realizacji Działania 2.2.1., w oparciu o strategie, programy i plany ochrony lub zarządzania dla poszczególnych siedlisk priorytetowych oraz obszarów ich występowania, opracowane w wyniku realizacji Działania 2.2.2. lub zatwierdzone przed przyjęciem KPD.
- realizacja Działania 2.3.6. wymaga uprzedniej realizacji wszystkich działań planowanych w ramach Celu operacyjnego 2.1. a następnie Działania 2.2.1., Działania 2.2.2., Działania 2.2.3. oraz Działania 2.2.4.
- Działanie 2.3.6. wynika z art. 8. ust. 2, art. 8. ust. 3 oraz art. 9 ust. 2. Protokołu.
- Działanie 2.3.6. koresponduje z przewidzianym w Programie ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej wraz z Planem działań na lata 2015-2020 (M.P. 2015 poz. 1207) zadaniem nr 33 Opracowywanie i wdrożenie projektów ochrony i odtwarzania zdegradowanych siedlisk, w tym szczególnie wodno-błotnych, w obszarach chronionych (w ramach kierunku interwencji C.III. Ochrona i odtwarzanie cennych siedlisk przyrodniczych) oraz zadaniem nr 13 „Ocena potrzeb i uzupełnienie sieci rezerwatów przyrody pod kątem ich ekologicznej reprezentatywności” (w ramach kierunku interwencji B.I. Doskonalenie sieci obszarów chronionych w celu zwiększenia skuteczności ochrony różnorodności biologicznej).