Pasterstwo w Karpatach. Tradycja a współczesność. Szkice.
Redakcja:
Małgorzata Kiereś, Barbara Rosiek, Kazimierz Furczoń
Autorzy:
Jarosław Buczek, Justyna Cząstka-Kłapyda, Wojciech Dudziak, Urszula Janicka-Krzywda, Piotr Kłapyta, Marcin Kowalczyk, Henryk Kukuczka, Michał Milerski, Tomasz Pasierbek, Edward Styrczula-Maśniak
Wydanie:
2014
Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Grafikon
Słowa kluczowe
Karpaty, Pasterstwo, Tradycja, Kultura, Album
Streszczenie:
Tematyka albumu obejmuje zagadnienia dotyczące regionu karpackiego oraz kultury pasterskiej, obecnej od wieków na tym terenie. Autorzy przedstawiają historię, kulturę oraz przyrodę Karpat, zwracając szczególną uwagę na silnie obecną w kulturowej panoramie gór tradycję pasterską.
Z ciekawych artykułów, można dowiedzieć się zarówno o historii regionu jak i o jego współczesności, poznać zwyczaje oraz dowiedzieć się o ich pochodzeniu i znaczeniu, jakie miały dla przodków współczesnych górali. Przedstawione zostają sylwetki baców, którzy opowiadają o swojej pasji, miłości do tradycji oraz rzemiośle pasterskim, któremu poświęcili swoje życie, kontynuując prastare, wołoskie obyczaje.
W albumie nie brakuje również archiwalnych fotografii. Dzięki zestawieniu ich ze współczesnymi zdjęciami, dostrzec można ciągłość wołoskiej kultury, która przejawia się w góralskich strojach, instrumentach muzycznych i narzędziach służących do wyrobu „chleba górali”, czyli serów, oscypków. Gorąco polecamy tę publikację wielbicielom pasterstwa a także wszystkim zainteresowanym wspólnym dziedzictwem Karpat. Jest to niezapomniana podróż wgłęb tradycji, przyrody oraz historii, która pozwala lepiej zrozumieć proces przywracania pasterstwa na halach Polski, Ukrainy i Rumunii oraz jego ogromną wagę dla zrównoważonego rozwoju tego zakątka świata.
Dodatkowe informacje
Publikacja bezpłatna
Tematyka publikacji może wspomagać wdrażanie Konwencji Karpackiej w zakresie:
- Dziedzictwa kulturowego i wiedzy ludowej
Powiązani naukowcy